Exteriér
Hlava je poměrně krátká, ale má velké žuchvy.
Uši bývají malé.
Kostra musí být pevná a odolná.
Svaly musí být silné.
Hřbet je krátký.
Záď mohutná.
Hruď svalnatá.
Zadní končetiny jsou silné, ale suché.
Bývá vysoký okolo 145-162 cm.
Zbarvení
Naprosto typické je jeho co nejstrakatější zbarvení (neexistují dva koně tohoto plemene stejně zbarvení).
Uvádí se vždy zbarvení a typ zbarvení (např. Red Dun, Tobiano).
Zbarvení ale musí mít aspoň jednu barevnou skvrnu, která má v průměru 5 centimetrů. Jako tato skvrna se nepočítají odznaky na hlavě (hvězda, …) či na nohách (podkolenka, …)
Typy zbarvení
Overo
Znamená to španělsky "jako vajíčko" .
V Jižní Americe se toto označení dlouho používalo pro označení jakéhokoli strakatého koně. Dnes to znamená: "American Paint Horse ale ne typu Tobiano". Proto do typu zbarvení Overo patří hned tři další typy zbarvení.
U tohoto zbarvení se obejvuje smrtelná nemoc způsobená genetickou vadou, kvůli které má hříbě poruchu trávicího traktu (umírá pár hodin po narození) jménem "syndrom smrtící bílé" . V originále je to "Overo Lethal White Syndrome " . Kůň APH může mít jeden gen této choroby, který koni nic neudělá. Pokud se ale spáří s koněm, který má druhý gen syndromu výsledné hříbě se narodí celé bílé a je velmi pravděpodobné že zemře. Někdy se ale stává že se hříbě narodí bílé a nic mu není. Tomu aby hříbě zemřelo se dá předejít tak že necháte udělat rodičům budoucího hříběte test, který zjistí jestli mají nebo nemají gen. Pokud zkřížíte dva koně typu zbarvení Overo bez tohoto ověření je asi 25% šance že hříbě zemře.
Frame overo: Znamená to "rámovaný overo" . Název dává logiku, protože základní tmavá barva, která je na hřbetě a končetinách (tím pádem i kopyta bývají tmavá) rámuje světlou barvu, která bývá přes celý trup a krk. U tohoto typu bývá časté modré oko (rybí oko). Není jasné jestli gen zbarvení frame overo je dominantní (pravděpodobnost zbarvení frame overo u narozeného hříběte je vyšší) nebo ne (pravděpodobnost zbarvení frame overo u narozeného hříběte je nižší). Tento gen se dříve objevoval jen u plemene APH ale v současnosti se začíná objevovat i u jiných plemen.
Splashed White: Tento kůň vypadá jako by na něj někdo chrstl kyblík plný bílé barvy. Je to vzácné zbarvení ale postupem času je čím dál častější. Spodek trupu a nohy bývají bílé. Bílá hlava má opět modré oči (rybí oči). Hranice mezi základní tmavou barvou a bílou nebývá nijak zvlášť kostrbatý, spíše naopak-je hladký. Bílá bývá na hřbetě jen zřídka. Zde je gen dominantní. Tito koně bohužel bývají často hluší.
Sabino: Tento kůň je většinou na břiše a na nohách bílý (tj. kopyta jsou též bílá). Bílá se jakoby vlévá do tmavší základní barvy. Přechod dvou barev není jasně viditelný, ale je kostrbatý. Hlava má většinou bílé odznaky. Tento typ se nesnadno odlišuje protože může připomínat jak zbarvení typu overo tak i typu tobiano. Někteří koně bývají téměř bílí až na ušní boltce, kořen ocasu a další. U takových koní indiáni věřili že pokud budou jezdit na tomto koni, nezraní se v boji. Syndrom smrtící bílé v tomto případě nefiguruje, tento typ zřejmě nemá onen gen.
Tobiano
Toto zbarvení je časté i u jiných plemen. Nohy bývají obvykle bílé společně s kopyta. Skvrny bývají jakoby inkoustové kaňky a obrys je jasně vidět. Hlava s obvykle tmavýma očima mívá bílé odznaky. Někteří koně bývají skoro celí pokrytí základní barvou jen s trochou světlou. Nebo to bývá naopak kdy se základní barva objevuje v malém množství.
Tovero
Tovero je kombinace overa a tobiana. Tmavá barva bývá u uší, na čele, někdy i kolem očí či huby. Fleky bývají u slabin, na hrudi, na krku nebo u kořene ocasu. Rybí oko bývá aspoň jedno ale častější bývají dvě. Tento typ je těžké rozeznat od ostatních zbarvení.
Barvy
Black [blek]= vraník.
Brown [braun]=tmavý hnědák.
Sorrel [sorel]=ryzák.
Chestnut [česnat]=játrový ryzák.
Dun [dan]=V češtině není název, který znamená to samé. Srst tohoto koně má zlatavý nádech. Ocas s hřívou jsou tmavé (černé nebo hnědé).
Red Dun [red dan]=Český výraz není. Podobné jako u Dun akorát zde není zlatavý nádech ale načervenalý nádech. Hřívá a ohon je rezavý.
Perlino [perlino]=Koník má smetanovou barvu a modré nebo bezbarvé oči. Ohon, hříva a konce nohou jsou nazrzavělé.
Bay [bej]=světlý hnědák
Buckskin [bakskin]=plavák
Gray [grej]= bělouš.
Palomino [palomino]=Stejný název je i tady. Někdy se mu říká izabela.
Cremello [kremelo]=Smetanová srst, na které můžou být odznaky ale nejdou vůbec vidět. Oči jsou modré nebo bez barvy.
Grullo [grulo]= myšák.
Red roan [red roun]=červený bělouš.
Blue roan [blú roun]=Modrý bělouš
Bay Roan [bej roun]=Srst je rezavohnědobílá. Nohy ohon a hříva jsou černé.
Odznaky
Star=hvězda
Blaze=lysina
Strip=drobná čára na nose
Race=drobná klikatá čára na nose
Bald=menší lucerna
Apron=větší lucerna
Coronet=korunka
Heels=patka
Sock=ponožka
Stocking=podkolenka
Pastern=spěnka po spěnkový kloub
Ankle=spěnka překrývající spěnkový kloub
Half pastern=půl spěnky
Povaha
Je mírný, klidný, inteligentní a laskavý.
Paint horse musí umět pracovat s dobytkem.
APH je odolný, silný a obratný kůň.
Krásně a bez problémů se trénuje.
Historie
Kolem roku 500 n.l. přivezli barbarské kmeny během římské okupace do Španělska předka American Quarter Horse, kde se mu velmi dařilo a začal se podobat dnešnímu AQH.
Roku 1519 přivezl španělský průzkumník Hernando Cortes AQH, jejihž stáda se během tří století velmi rozrostli. Jezdili na nich i Indiáni.
American Paint Horse pochází z plemena American Quarter horse. Mají v podstatě stejnou stavbu kostry jen American Paint Horse je strakatý. Abych to vysvětlila: U plemena American Quarter Horse nejsou povolení strakáči. Jenže se někdy narodilo strakaté hříbě, které se nedalo zařadit k žádnému plemeni (nejhorší situace byla když chovatel měl sebekvalitnější hříbě ale nemohlo mít původ protože bylo strakaté). Proto se v plemené knize AQH udělala sekce (stalo se to roku 1961) jménem American Paint Quarter Horse, kde se zařazovali strakatí koně tohoto plemene. Roku 1965 se stalo z této sekce samostatné plemeno , protože se strakatým rodičům rodila i hříbata s jednou barvou, která by v "paint" koních neměla být. Podle statistik je to během posledních deseti let nejrychleji se rozrůstající plemeno.
Využití
Dříve se využívali hlavně k práci na rančích (stále se s tím nepřestalo ale logicky už to není tak časté).
Dnes se využívají prakticky v jakémkoli jezdeckém sportu ale hodně se uplatňuje ve westernu.
K rekreaci je také hojně využíván.
Díky jeho mírné a přátelské povaze je oblíbeným rodinným koněm.
Faucet Collector Powerful New Faucet Robot.
(BillyVup, 19. 6. 2023 0:38)